fb nk
ul. Sportowa 7
16-404 Jeleniewo
Restauracja Pod Jelonkiem
tel.: 87 568-30-21
kom: +48 602-107-075
e-mail: biuro@podjelonkiem.pl
Kuchnia regionalna

Kartacze - to potrawa regionalna, której można spróbować jedynie  na suwalszczyźnie. Powstają z surowych przetartych ziemniaków wraz z  dodatkiem do nich gotowane i wyrobiwszy z tego ciasto o odpowiedniej konsystencji formują kule. Kule te uprzednio są nadziewane farszem mięsnym, którego przepis przechodzi z pokolenia na pokolenie. W naszej restauracji podajemy również kartacze w wersji wegetariańskiej z farszem grzybowym bądź też z kaszy gryczanej.


Kiszka ziemniaczana - to potrawa do spróbowania, tylko na suwalszczyźnie. Kiszka to farsz ziemniaczany który nadziewany jest w jelita wieprzowe. Powstałą "kiełbaskę" następnie piecze się w blasze w piekarniku. Farsz ziemniaczany jest wzbogacony o kasze gryczaną, cabulę i skwarki. Po upieczeniu kiszka podawana jest z zasmażaną cebulą ze skwarkami. Wyśmienita jest również wersja kiszki upieczonej, a później podsmażonej na patelni.


Babka ziemniaczana - to coś co można nazwać grubszy placek ziemniaczany. Do przygotowania potrawy potrzebujemy przetartyeziemniaki, cebulę, jajka . Zrobione z tego ciasto wylewany na blasze wysmarowanej tłuszczem. Takie "ciasto" następnie piecze się w piekarniku. Niektórzy mówią o niej potrawa biedaków albo "baba żebracza" , gdyż danie to, to tani przysmak, na każdą kieszeń.. Babką podajemy z cebulką i skwarkami. Fani "baby" polewają ją kwaśną śmietaną i popijają mlekiem zsiadłym. U nas można również spróbować babkę faszerowaną mięsem.


Półmisek regionalny- Zestaw 5 dań regionalnych na jednym półmisku w skład którego wchodzi : kartacz gotowany, kartacz zapiekany, kiszka ziemniaczana, babka ziemniaczana , babka ziemniaczana z mięsem. Wszystko z dodatkiem surówki z białej kapusty. Jest to zestaw przewidziany na jedną osobę bowiem każde danie jest podane w małej porcji, tak aby każdy mógł wszystkiego spróbować. Do dania polecamy szklankę zimnego zsiadłego mleka.
Mrowisko
-
to ciasto pochodzenia litewskiego, wytwarzane z tzw. chrustów (ciasta smażonego w tłuszczu). Usmażone faworkiukłada się w kopiec i  polewa miodem. Ze względu na pracochłonność jest to ciasto przygotowywane na szczególniejsze okazje, zazwyczaj w czasie wesel, większych świąt lub innych okazjonalnych imprez. Posypane drobnym makiem sprawia wrażenie mrówek w mrowisku.Sękacz-  ma bardzo charakterystyczny wygląd, wynikający ze sposobu jego przyrządzania.Kształtem przypomina jodełkę, której „igły” wyglądają jak ociekające sople. Ten stożek z wypustkami można jedynie uzyskać poprzez specyficzne jego wypiekanie nad rozgrzanym paleniskiem. Jest niezwykle oryginalnym słowiańskim ciastem, wypiekanym zgodnie z wielowiekową tradycją, wyłącznie z naturalnych składników. Dawno już nazwany „Królem wszystkich ciast" wciąż zdobywa nowych zwolenników.

 

Chłodnik Serwujemy chłodnik biały na bazie prawdziwego mleka zsiadłego ze ,świeżym ogórkiem, pomidorem oraz ziołami. Możemy również skosztować samego mleka zsiadłego z ziemniakami, bądź też jako idealny napój na upalne dni.


 

Podpiwek- jest to wytwarzany , gównie w okresie letnim w czasie żniw. W pamięci, zachował się jako produkt doskonale gaszący pragnienie. Jest to napój wytwarzany z kawy zbożowej a naturalny gaz pochodzi z procesy fermentacji . Do zabawnych historii przeszły opowiadania o strzelających butelkach które nie wytrzymywały ciśnienia. Dla starszego pokolenia  jest przypomnieniem smaku dzieciństwa, dla młodszego zdrową alternatywą dla produktów typu Cola.